Blog

Etik Bir Sorun: Ruhsal Dolandırıcılar 2

Etik Bir Sorun: Ruhsal Dolandırıcılar 2

Bir önceki yazımda, geneli maddi âlemimizde rahatlık için çeşitli problemlerini kısa yoldan medyumlar ve büyü yoluyla çözüme ulaşmaya çalışan ve dolandırılan dostlara değinmiş, çeşitli örneklemelerde bulunmuştum. (Okumak isteyen dostlar buraya tıklayabilirler.)  Bu yazımda da, Reiki ve benzer enerji sistemleri ile çalıştığını beyan eden, öğretmen olduğunu söyleyen “Ruhsal Dolandırıcılar” üzerinde duracağım; öğrenci ve öğrenci adaylarının da öğretmen arayışları konusunda çeşitli hususlara değineceğim.

Günümüzde ruhsal konular, sosyal medyanın da gücüyle pek çok insana ulaşmakta. Aynı şekilde ben de bu iletişim gücünü kullanarak, siz sevgili dostlarıma kendi realitemden size faydalı olabileceğine inandığım konular üzerine paylaşımlarda bulunmaktayım ve bu şekilde insanların ruhsal konulara olan merakının artması beni mutlu ediyor çokça. Elbette, bu durum farklı boyutta düşünen ve insanların iyi niyetini kullanarak bundan sadece kendi taraflarına çıkar sağlamaya çalışan pek çok insanın da ortaya çıkmasına vesile oluyor. Düalitelerin yaşamımızda etken bir dinamik olduğunu göz önüne aldığımızda, olumsuz gördüğümüz bu ruhsal dolandırmaların önüne tam mânâsıyla geçebilmenin zor olduğunu düşünüyorum. O yüzden, mümkün olabildiğince bilgilenmekte fayda görüyorum. Şimdi, ruhsal dolandırıcılık Reiki ve enerji sistemleri üzerinden nasıl yürüyor, ona bakalım.

Şifacılık üzerine eğitim vermeye başladığım zamandan bu yana, pek çok kere; şu şu öğretmenden şöyle bir uyumlama aldık ama hiçbir şey hissetmedim, sorun bende mi,  ya da uyumlandık ama oldu mu anlamıyoruz, çalışıyoruz bir şey olmuyor, şu kadar para ödedik ama hiçbir şey olmadı, öğretmene ulaşamıyoruz gibi mesajlar almaktayım.  Özellikle bu konular üzerine bilgisi olan dostlarımız bilirler, enerji için bir mekân ve zaman sınırı yoktur. Yakından olduğu kadar, uzaktan da, ne kadar mesafe olursa olsun kanal olunan enerji işler; reiki olsun, altın üçgen enerjisi olsun, şambala olsun, fark etmez. Bu da, bir öğretmene uzaktan uyulmamalar vasıtasıyla öğrenci yetiştirebilmesine olanak sağlıyor. Sıkıntımız burada başlıyor tabi. Özellikle ilk defa bu konulara ilgi duyup, şifacı olmak isteyen dostlarımız nereden, kimden ve nasıl eğitim alabileceğini araştırıyor, bakıyor. Bir şekilde bir enerji kanalına uyumlanma gerçekleşiyor. Ortada bir dolandırılma söz konusu olduğu zaman öğrenci bu tür konulara karşı büyük bir önyargı beslemeye başlıyor ve etrafında bu durumu, sanki reiki gibi sistemlerin işe yaramadığı gibi bir sözle yansıtıyor. Sonra durum kartopunun çığa dönüşmesi gibi büyüyor da büyüyor.

Kötü niyetli, öğretmen veya üstat lakaplı pek çok insanın bu piyasada olduğu aşikâr. 

“Sizi iyileştireceğiz, sizi mutlu edeceğiz, hayatınız bir anda değişecek, uçacaksınız” gibi vaatleri internette araştırma yaptığınızda görebilmeniz mümkün. Sevgili insanlarımız da başka hiçbir çaba göstermelerine gerek kalmadan, her şeyin değişeceği üzerine birtakım fikirler inşa edip, bu insanlara güveniyor ve o vaatlere para yatırıyor. Geride medyumlara kaptırılan paralar kadar olmasa da “boş”a harcanmış paralar, kırılan umutlar ve yukarıda da dediğim gibi şifa üzerine çalışmak isteyen ve ilgilenmeye başlayan dostlarda oluşturulan büyük önyargılar… 

İlk zamandan bu yana, klişeleşmiş ve tabulaştırılmış “Beklenti” bazlı konuları yıkmak için mücadele ediyorum. Bakın Bedri Bey ne diyor: “Ne olursa olsun, sebep ve sonuçları bilinmeyen olaylar insanlar için boş ve amaçsız kalır. Ancak hak edilmiş acı ya da tatlı olaylar arasında yoğrularak onların içinden zaferle ya da yenilgiyle çıkmanın nedensellik ilkesi karşısında geçirilecek kıyas bilgisi yardımıyla idrakine varılmış sonuçları, tekâmül unsuru olan öz bilgileri meydana getirir.” Bu konularda mağdur olan dostlarımızda da hata olduğunu düşünüyorum. Sahip oldukları sıkıntıların bir anda geçeceğini, aydınlanacağını vb. üst bir seviyeye hemen atlayabileceğini düşünebiliyorlar. Onları yargılayamam ama onların hoşuna gitmeyecek bir şey söyleyeyim; harekete geçmeden dönüşüm gerçekleşmez. 

Peki bu konularla ilgilenmeye başlayan, mağdur olmak istemeyen öğrenci ve öğrenci adayı dostlarımız neler yapabilir? 

1. Öğretmeniniz sizinle ilgilenmeli, sizi takip etmelidir: Evet, öyle ucuza veya ücretsiz uyumlama buldunuz diye hemen atlamamalısınız sevgili öğrenci ve öğrenci adayı dostlarımız. Ya da öğretmeniniz popülerse, onun yaptığı uyumlama sizde daha fazla aydınlanma veya farklı bir akış şekli sağlamaz. Bir enerji öğretmeni, öğrencisiyle ilgilenmelidir, ona sorular sordurtmalı, sizler biliyorsanız bile belli başlı konuları açıklamak için size vaktini ayırabilmelidir. O yüzden, bire bir iletişim kurabileceğiniz bir öğretmen adayı bulmanız, öğretmeninize güvenebilmeniz için bir sebep olmakla; sizin ilerleyeceğiniz yolda size destek olacaktır.

2. Öğretmeniniz size enerjiden çok para diyorsa bir düşünün: Ücretler konusuna değinmek gerekir mi bilemem. Nihayetinde ben de enerji kanalları uyulmamalarını belirlediğim bir ücret karşılığında yapmaktayım ve bunun sebeplerini sitemde, klasik “Reiki Eğitimleri en başından beri ücretli olmuştur” sözünden ırak bir şekilde açıklamıştım. Bir öğretmenin, vereceği eğitim karşılığında ücret talep etmesi normaldir. Ama fahiş fiyatlar talep etmesi, sizle bilgi paylaşımından çok paradan bahsetmesi pek normal değildir. Bulduğunuz öğretmenin Napolyon ile bir bağlantısı var mı yok mu diye araştırdıktan sonra, mümkün olabildiğince ilk maddedeki şartları zorlayıp bilgi edinme hakkınızı kullanın sevgili öğrenci ve öğrenci adayı dostlarım. Size hâlâ para diyorsa, öğretmen arayışlarınıza devam etmenizde fayda var. Bir de şunu tekrar belirteyim; bulduğunuz & ulaşabildiğiniz öğretmeniniz popülerse, onun yaptığı uyumlama sizde daha fazla aydınlanma veya farklı bir akış şekli sağlamaz. Popüler öğretmen dostlarımız biraz değil çok daha fazla şekilde ücret talep etmekteler. Haberiniz olsun.

3. Fazla vaade karnınız tok olsun: İletişimde olduğunuz öğretmeniniz, yukarıda da bahsettiğim gibi sizi kılınızı kıpırdatmanıza gerek olmadan çok büyük değişimlere ulaşabileceğinizi belirten sistemlere uyumlanmanızda ısrar ediyorsa; vaatlerine sürekli şartlar koşuyor ve sizi beklentilere sokuyorsa şunu hatırlayın öğrenci ve öğrenci adayı dostlarım. Mücadele etmeksizin hiçbir şey olmuyor ve bir uyumlama öğrenci üzerinde aniden, bir değişim yaratmıyor. Zor olan şifa kanallarına uyumlanmak değil, öğrencinin sonrasında vereceği emek doğrultusunda edineceği kazanımlardır. Şifa kapısını aralayıp, içerisi ne güzelmiş demek, öğrenci ve öğrenci adayının istediği şifalanmayı sağlamaz; içeri girip şifayı gerektiren durumların bilinç düzeyine erişmek ve farkındalığa ulaşmak gereklidir. 

4. Soru soruyorsanız, cevap verilmelidir: Evrende aslî prensipler “Armut piş, ağzıma düş” şeklinde işlememektedir. Öğretmeniniz, tamam sizle ilgileniyor, sizle bilgi paylaşımında bulunuyor ama sizin her zaman öğretmeninize sormanız gerekenler olacaktır. Sorun! Soruyorsanız, hiç cevap alamıyorsanız ortada bir sıkıntı var demektir. Uyumlandınız, size sadece bir çalışma notu verildi ve başka bilgi paylaşımı yapılmadı, sorular soruyorsunuz ve hiç cevap alamıyorsanız, ortada daha büyük bir sıkıntı var demektir. (İki durumda da her zaman için benimle iletişim kurabilirsiniz.) Kısaca emin olamadığınız, danışmak istediğiniz zaman, öğretmeninize sorular yöneltmek sizin hakkınızdır, bunu kullanın.  

Şifacılık, uygulayan ve öğreten taraf için büyük bir sorumluluktur. Öğretmen; talep eden danışana ve yetiştireceği öğrenciye tam mânâsıyla durumu, bilgiyi aktarabilmeli, rahatsızlığın kaynağına inebilmek ve danışanda farkındalık uyandırabilmek için inceleyici, sorgulayıcı olmalı ve son olarak değişime, yeni bilgilere & realitelere açık olabimeli. Bir reiki uygulayıcısı ve öğretmeni, her daim bir öğrencidir. Sürekli çalışmalar yapmalı, ona verilen bilgi ve eğitimin üzerine kendisini, çalışmalarıyla daha yukarı çekebilmelidir. 

Son olarak diyebileceğim, etrafımızda kötü niyetli insanlar olabildiği gibi, çok iyi öğretmenler de mevcut. Şifa sistemleri ile ilgilenmeye yeni başlayacak dostlarımız, yukarıda sunduğum öneriler ışığında, biraz daha bilinçli araştırmalar yaparak kendilerine uygun öğretmeni bulabileceklerine inanıyorum. Siz sevgili okuyucularıma hatırlatacağım son şey, şifacı olmak kadar insanca tekâmül etmek büyük bir emek ister. 

Işığınız bol olsun, sevgiyle kalın.

Taner Tözün 
www.evrenselenerji.net & www.tanertozun.com 


Taner Tözün

Web site: www.tanertozun.com   Eposta This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Spiritüel Danışman & Enerji Eğitmeni / Terapisti

Taner Tözün ile Bireysel Şifa Çalışmaları

✨ Artık kronikleşmiş ve ne yaparsanız yapın tekrar eden fiziksel rahatsızlıklara mı sahipsiniz? ✨

İlişkilerinizde sürekli aynı olayları mı deneyimliyorsunuz ve bu döngüden sıkıldınız mı?

💸 Ne yaparsanız yapın parasal konularda hep sıkıntıya mı düşüyorsunuz? 💸

👉 Size özel hazırlanan bireysel şifa çalışmaları ile yaşamınızdaki dönüşümü gerçekleştirin. 👈

 

 
 

Yasal Uyarı

Bu çalışmalar bir tıp yöntemi değil, evrensel yaşam enerjisi ve danışmanlık yöntemleridir. Herhangi bir sağlık durumunda öncelikle uzman bir doktora başvurunuz.

Düzenlenen eğitimler ve seminerler, önerilen çalışma yöntemleri vemeditasyonlar, verilen danışmanlık hizmetleri kişisel yolculuğunuzda potansiyelinizin açığa çıkmasına, hayat kalitenizin artmasına ön ayak olur. Hiçbir teşhis ya da tanı yapmaz...

Hakkında

Spiritüel Danışmanlık - Reiki ve Enerji Uyumlamaları - Bireysel, Toplu ve Mekansal Şifa & Arındırma Çalışmaları - Ruhsal Öğretiler

 

Twitter Akışı

E-Bülten Aboneliği